Żegnamy zimę - witamy wiosnę, Scenariusze(5)
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi
Temat: Żegnamy zimę – witamy wiosnę
Cele ogólne:
· Nauka piosenki pt. „Uciekaj zimo”;
· Poprawne nazywanie kolorów tęczy;
· Ćwiczenie spostrzegawczości.
Cele operacyjne:
· Dziecko umie zaśpiewać zbiorowo piosenkę,
· Umie naśladować ruchem zwierzęta na łące;
· Potrafi wymienić kolory tęczy;
· Przedstawia w formie plastycznej tęczę;
Metody pracy:
· Słowna: rozmowa, objaśnienie
· Oglądowa: pokaz
· Aktywizujące
· Czynna
Formy pracy:
· indywidualna;
· zespołowa;
· grupowa.
Środki dydaktyczne:
· Płyta z nagraniem piosenki pt. „Uciekaj zimo”;
· Obrazek ilustrujący tęczę;
· Wiersz Marii Konopnickiej „Tęcza”;
· Kolorowe szarfy – czerwone, zielone, żółte;
· Farby.
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie piosenki „Uciekaj zimo” nagranej na płycie CD.
Uciekaj zimo
Wsiadaj zimo na sanki i uciekaj już!
Zabierz śnieżne bałwanki, zabierz wiatr i mróz.
Ref. Rękawiczki i czapki
Pochowamy do szafki
Na spacerek pójdziemy
Nie zmarzniemy już /2x
A ty zimo, uciekaj za górkę za las.
I nie marudź, nie zwlekaj, już na wiosnę czas.
Ref. Rękawiczki i czapki
Pochowamy do szafki
Na spacerek pójdziemy
Nie zmarzniemy już /2x
2. Rozmowa z dziećmi na temat treści piosenki
3. Kolory tęczy. Dzieci przyglądają się obrazkowi, który przedstawia kolorową tęczę i nazywają poszczególne jej kolory.
4. Słuchanie wiersza Marii Konopnickiej pt. „Tęcza”.
— A kto ciebie, śliczna tęczo,
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atłasie?
— Słoneczko mnie malowało
Po deszczu, po burzy;
Pożyczyło sobie farby
Od tej polnej róży.
— Pożyczyło sobie farby
Od kwiatów z ogroda;
Malowało tęczę na znak,
Że będzie pogoda!
5. Rozmowa z dziećmi na temat treści utworu.
6. Zabawa ruchowa Mieszkańcy łąki. Dzieci zostają podzielone na trzy grupy: motyle, żaby i bociany. Każde dziecko danej grupy dostaje kolorowe szarfy: motyle – żółte, żaby – zielone, bociany – czerwone. Kiedy nauczyciel pokazuje obrazek motyla, to dzieci z żółtymi szarfami – motylki – „fruwają” po łące, na obrazek żaby, dzieci z zielonymi szarfami – żaby – skaczą po łące, kiedy zaś nauczyciel pokazuje rysunek bociana, dzieci z czerwonymi szarfami – bociany – poruszają się po łące tak jak bociany, co jakiś czas próbując ustać na jednej nodze tak jak one.
7. Praca plastyczna – tęcza namalowana farbami na kartce A4.
3
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]