Źródła kultury strategicznej,
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Kultura strategiczna – źródła:
•        Materialne (geografia, klimat, bogactwa naturalne, ludność, technologia, arsenał wojskowy) Położenie pomiędzy dwoma mocarstwami budzi niepokój o bezpieczeństwo kraju. Gotowość ludności do walki o wolność i niepodległość, o czym świadczą liczne powstania. Brak broni jądrowej sprawia że Polska musi pozostać w cieniu potęg atomowych licząc na ich wsparcie w sytuacji zagrożenia.
•        Polityczne (tradycja polityczna, ustrój, normy, instytucje, rządzenie, polityka zagraniczna) Polska jest krajem dążącym do utrzymania pokoju na świecie, rozwinięta dyplomacja i dobre stosunki z sąsiadami i mocarstwami (USA), partnerstwo handlowe z rozwiniętymi gospodarczo Niemcami; członkostwo w NATO – gwarancja wzajemnej pomocy w sytuacji zagrożenia.
•        Ekonomiczne (potencjaÅ‚ gospodarczy, struktura gospodarki, aktywność miÄ™dzynarodowa, zdolnoÅ›ci rozwojowe) Aspiracje poszczególnych rzÄ…dów do współtworzenia zjednoczonej Europy. Szeroka aktywność na arenie miÄ™dzynarodowej np. misja Lecha WaÅ‚Ä™sy w Libii po upadku Kadafiego.Â
•        Kulturowe (doświadczenie historyczne, mity i symbole, poczucie tożsamości, wiedza) Wysokie poczucie tożsamości narodowej, objawiające się szeroką tradycją w walce z okupantami. Twórczość Polaków na emigracji np. Chopin, Mickiewicz. Doświadczenie historyczne z czasów rozbiorów, kiedy to z racji centralnego miejsca na mapie Europy, uwarunkowań geopolitycznych oraz słabości rządzących doszło do podzielenia naszego państwa. Polacy – ludność historycznie ukształtowana w sposób, który determinował raczej do obrony niż walki ofensywnej i ekspansywnej.
Â
Â
Â
Â
[ Pobierz całość w formacie PDF ]