Żywa tradycja modlitwy, klasa 6
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Żywa tradycja modlitwy
Â
Cele lekcji
Uczeń powinien:
·        rozumieć potrzebę bliskiej, osobistej więzi z Bogiem;
·        wiedzieć, że modlitwa świętych należy do skarbca modlitw Kościoła, z którego możemy korzystać;
·        znać metody modlitwy, jakie stosowali niektórzy święci;
·        umieć modlić się, korzystając z wzorów, jakie zostawili święci;
·        podjąć refleksję nad swoją osobista modlitwą.
Â
Metody:
metody słowne; opowiadanie, pogadanka, praca z tekstem, refleksja modlitewna; metoda zajęć praktycznych: rysowanie, śpiew piosenek, przygotowanie prezentacji; metoda oglądowa: prezentacja prac (rysunków)
Â
Åšrodki dydaktyczne:
podręcznik ucznia, kartki A4 z imionami świętych: Benedykta, Franciszka, Ignacego Loyoli i Teresy z Avila, karteczki z tymi samymi imionami do losowania grup, 16 pustych kartek A4, pisaki, kredki
Â
Przebieg lekcji
Â
1. Na podstawie opowiadania „Roztargniony pająk" (lub „Mistyk") - załącznik l, przypominamy o osobistej więzi każdego człowieka z Bogiem.
Â
2. Podsumowując wymowę opowiadania, uświadamiamy uczniom, że jakość więzi z Bogiem i doświadczanie jej wartości zależy od otwartości i współdziałania człowieka. Akcentujemy różnice między ludźmi, odrębność, niepowtarzalność osoby ludzkiej, a w konsekwencji także potrzebę osobistego zaangażowania w budowanie bliskiej, niepowtarzalnej relacji z Bogiem.
Â
3. Czytamy tekst; l Kor 12, 4 oraz 2 Kor 3, 17 (blok biblijny). Jeśli posłużyliśmy się opowiadaniem „Mistyk", przywołujemy opisane lam postawy jako przykłady różnych darów łaski. Znajdujemy potwierdzenie słów Pisma Świętego w świecie współczesnym (mówimy np. o konkretnych osobach obdarzonych różnymi charyzmatami, o zgromadzeniach zakonnych).
Â
4. Kolejny etap lekcji ma pomóc uczniom w dostrzeżeniu sensu i możliwości wzajemnego ubogacania się ludzi otrzymanymi darami łaski.
Czytamy fragment Koi 3, 16-17 (blok biblijny) oraz pierwszą część tekstu z bloku interpretacyjnego. Zwracamy uwagę na to, że rozwój duchowy, jakkolwiek w pewnej mierze pozostaje osobistą sprawą człowieka, przyczynia się do umocnienia i wzrostu całej wspólnoty. Człowiek na drodze swojego rozwoju korzysta ze wskazówek i wsparcia ze strony wielu ludzi, często nieznanych, a sam umacnia innych, choć nie zawsze jest tego świadomy. Wskazujemy na nieocenioną pomoc ze strony świętych.
Â
5. Praca w grupach - przygotowanie prezentacji poświęconej modlitwie świętego Benedykta, świętego Franciszka, świętego Ignacego Loyoli i świętej Teresy z Avila. Podziału na grupy dokonujemy przez losowanie karteczek z imionami świętych - uczniowie opracowuje informację na temat wylosowanego świętego, korzystając z wiadomości zamieszczonych w bloku interpretacyjnym i na marginesach. Na kartkach formatu A4:
- zapisują rok urodzin i śmierci;
- wykonujÄ… ilustracjÄ™ kojarzÄ…cÄ… siÄ™ z praktykowanÄ… modlitwÄ… (jeden element):
- zapisują słowo-klucz związane ze sposobem modlenia się;
- zapisują pierwsze słowa piosenki kojarzącej się z daną postacią.
Przykład wykonania - zob. załącznik 2.
Â
6. Po zakończonej pracy następuje prezentacja i przekazanie wiadomości. Uczniowie z danej grupy zawieszają swoje kartki kolejno na tablicy pod kartką z imieniem świętego. Jedna osoba odczytuje tekst z bloku interpretacyjnego dotyczący modlitwy. Elementem podsumowującym wystąpienie każdej grupy jest fragment piosenki.
Â
7. W celu utrwalenia prosimy, aby jeden z uczniów, patrząc na pozostawione na tablicy kartki, dokonał krótkiego porównania przedstawionych sposobów modlitwy.
Â
8. Refleksja nad własną modlitwą (z wykorzystaniem tekstu z podręcznika). Chwila modlitwy w ciszy.
Â
9. Propozycja zadania domowego: Napisz słowo-klucz związane z twój osobistą ulubioną modlitwą oraz wykonaj ilustrację do tej modlitwy.
Â
Â
Â
2
Â
[ Pobierz całość w formacie PDF ]