Żywność4, Ekonomika

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Ekonomika wykład 12 maj 2009

Dochody w gospodarce żywnościowej

Wypracowanie dochodu to główny cel działalności produkcyjnej i usługowej.

Wielkość, wydajność i wartość produkcji to wyniki produkcyjne w gospodarce żywnościowej, natomiast osiągane dochody to wyniki ekonomiczne.

Wynik ekonomiczny to: wartość produkcji- koszty = dochód lub strata.

Dochód w rolnictwie i przetwórstwie spożywczym to nadwyżka wartości produkcji nad kosztami poniesionymi na jej wytworzenie.

Ze względu na trudności obliczaniu kosztów produkcji w gospodarce żywnościowej możemy obliczać kilka kategorii dochodów w zależności od zakresu ujęcia kosztów oblicza się kilka kategorii dochodów.

Produkcja czysta (dochód globalny)- w rolnictwie i przetwórstwie spożywczym to nadwyżka wartości produkcji nad kosztami nakładów materialnych poniesionych na jej wytworzenie. Obliczamy produkcje czystą brutto i netto ze względu na utrudnienia związane z kosztami amortyzacji PCb= Pg- Km Produkcja czysta brutto= produkt globalny- koszty materiałów Produkcja czysta netto= Pg- (Km+Ka)

Produkcja czysta służy do porównywania wyników ekonomicznych wszystkich jednostek produkcyjnych w obszarze rolnictwa i przetwórstwa spożywczego. Służy również do obliczania wyników makro dla całego rolnictwa i przetwórstwa spożywczego.

Dochód czysty- w rolnictwie i przetwórstwie spożywczym to nadwyżka wartości produkcji nad kosztami nakładów poniesionych na jej wytworzenie. Dochód czysty= produkt globalny- koszty materiałowe- koszty amortyzacji- koszty osobowe Dc= Pg- (Km+Ka+Kl)

Dochód czysty służy do oceny efektywności ekonomicznej gospodarowania zasobami.

Zysk całkowity- w rolnictwie i przetwórstwie spożywczym to nadwyżka wartości produkcji

kosztami całkowitymi poniesionymi na jej wytworzenie.

Zc= Pg-(Km+Ka+Kl+KM)KM- koszty majÄ…tkowe

Zysk całkowity to najbardziej dokładna kategoria dochodowa. Nie możemy tej kategorii obliczyć w gospodarstwach rodzinnych

Dla gospodarstw rodzinnych obliczamy dochód rolniczy (nadwyżka wartości produkcji nad kosztami nakładów środków materialnych i wydatkami pieniężnymi)

Ze względu na trudności obliczania kosztów amortyzacji obliczamy dochód rolniczy brutto i netto

W gospodarstwach rodzinnych wydatki pieniężne obejmują koszty majątkowe i ubezpieczenia społeczne- składki Krus, mogą je stanowić również koszty pracy najemnej, jeśli taka występuje.

Dochód rolniczy brutto

DRb= Pg- (Km + Sf + Pn)

Sf- Świadczenia finansowe obejmują koszty majątkowe oraz składki Krus

Pn- praca najemna

Dochód rolniczy netto

Do kosztów nakładów materialnych dodawany jest również koszt amortyzacji.

Dochód rolniczy netto to najbardziej oczyszczona z kosztów kategoria dochodowa dla gospodarstw rodzinnych, ujmuje wszystkie koszty ponoszone.

Dochód rolniczy stanowi opłatę za pracę rolnika

Do obliczania dochodów z poszczególnych działalności stosuje się przede wszystkim:

-zysk brutto

-nadwyżkę bezpośrednią

Zysk brutto w rolnictwie i przetwórstwie spożywczym to nadwyżka wartości produkcji poszczególnych produktów nad kosztami bezpośrednimi poniesionymi na jej wytworzenie. W kosztach bezpośrednich ujmuje się koszty bezpośrednio związane z działalnością będą to koszty materiałowe, koszty pracy, koszty amortyzacji, podatki itp.

Zb= P- Kbezp.

 

Zysk całkowity

Zc= P- Kbezpośrednie- Kpośrednie

 

Nadwyżka bezpośrednia – w rolnictwie to nadwyżka wartości produkcji poszczególnych produktów w przeliczeniu na 1ha, na 1 szt., na 100kg żywca, nad kosztami bezpośrednimi poniesionymi na jej wytworzenie.

Nadwyżka bezpośrednia to wskaźnik bezpośredni do porównywania efektów ekonomicznych z poszczególnych działalności.

Nbezp. = P- Kbezp./1ha, 1 szt, 100kg

Drb= P- (Kbezp. + Kpośrednie rzeczywiste)/1ha, 1 szt, 100kg

Drn= P- (Kbezp. + Kpośrednie rzeczywiste i szcunkowe)/1ha, 1 szt, 100kg

 

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katek.htw.pl