ŚWIADOMOŚĆ ZAGROŻEŃ, Rolnictwo

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Świadomość istnienia zagrożeń, pozwala ich uniknąć

 

15.06.2010.



Rolnictwo jest nietypowym sektorem gospodarki, ponieważ miejscem pracy może być dom rodzinny. Oznacza to, że nie tylko rolnicy, ale i też ich dzieci są narażone na zagrożenia miejsca pracy występujące w rolnictwie. Ponadto osoby przyjeżdżające na wieś mogą tam także przywozić swoje dzieci, zapewne nieświadome, że wkraczają w miejsce pracy.

Tak jak we wszystkich miejscach wykonywania pracy, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie rolnym, zależą od poprawnej oceny ryzyka. Przykładem potencjalnych zagrożeń w gospodarstwie rolnym mogą być: maszyny rolnicze, miejsca składu: od zsypów z sianem do silosów na ziarna; substancje chemiczne.

W zbliżającym się okresie tj. w czasie wakacji, notuje się wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych wśród dzieci. Często rodzicom pomagają maluchy do 14 roku życia. Dla wielu z nich prace wykonywane w gospodarstwie są stałym obowiązkiem. Jest to jedną z głównych przyczyn wypadków wśród dzieci, angażowanych do prac rolnych.

Podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy rolnika. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucie środkami ochrony roślin.

Z uwagi na powyższe oraz w ramach prowadzonych działań na rzecz zapobiegania wypadkom w rolnictwie, KRUS PT w Legnicy we współpracy z Radą Sołecką wsi Karczowiska, zorganizowała i przeprowadziła konkurs wiedzy pod hasłem „ Wiedza o zagrożeniach czyni mnie bezpiecznym” podczas festynu, który odbył się w dniu 30.05.2010 r. w miejscowości Karczowiska.

Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach życia i zdrowia z wykonywaniem pracy w rolnictwie, propagowanie zasad bezpiecznej pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym, uświadomienie przyczyn wypadków mających swoje źródło w zachowaniu i metodach racy w rolnictwie, a także wskazanie na szczególnie niebezpieczne prace i czynności, których nie należy powierzać dzieciom do lat 15 w gospodarstwach rolnych.

W konkursie udział wzięło 17 uczestników. Każdy z nich miał za zadanie odpowiedzieć na 3 pytania z zakresu bezpieczeństwa dzieci w gospodarstwie rolnym. Poziom wiedzy najmłodszych wskazuje na wysoką świadomość, dotyczącą przyczyn powstawania wypadków wśród dzieci w rolnictwie i sposobów ich uniknięcia. Każdy z uczestników konkursu otrzymał nagrody rzeczowe ufundowane przez KRUS PT w Legnicy.

Należy pamiętać, że rodzice mogą angażować dzieci do różnych prac, w tym prac związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego, ale pod warunkiem, że wykonywane czynności nie stwarzają zagrożeń dla ich zdrowia i wszechstronnego rozwoju. Dziecko jest wręcz zobowiązane do podejmowania różnych prac na rzecz rodziny, ale jedynie wtedy, gdy nie zagraża to jego zdrowiu i życiu.

Informacja :Elżbieta Kiełbasa
Inspektor d/s prewencji
w KRUS PT w Legnicy

 

    2010.08.04

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katek.htw.pl